Wyspa Młyńska od dawna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ten urokliwy zakątek to ulubione miejsce mieszkańców Bydgoszczy. Od 2006 roku wyspa połączona jest z otoczeniem trzema mostkami dla pieszych i mostem drogowym. Najistotniejsze zmiany miały miejsce w 1774 roku, kiedy budowany był Kanał Bydgoski. Wtedy powstał największy młyn, tzw. Herkules. Po wojnie młyny znajdujące się na wyspie należały do Państwowego Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego. Prawdziwe zmiany rozpoczęły się, kiedy młyny zostały sprzedane w latach 90 – tych prywatnym inwestorom. Rewitalizacja ruszyła jednak dopiero w 2004 roku, kiedy otrzymano na ten cel dotacje unijne. Ostatnim zadaniem była budowa przystani wodnej w miejscu dotychczasowych zabudowań WKS Zawisza.
Zwycięski projekt przystani w 2008 roku przedstawiła pracownia APA Rokiccy. Marina łączy w sobie funkcje żeglarskie, hotelowe oraz sportowe i konferencyjne. Nowa inwestycja budowlana zrealizowana została w miejsce starych obiektów Zawiszy. Bryła składa się z dwóch części – sportowej i hotelowej. Obok sal sportowych i hotelu znajdują się tu także sale konferencyjne z świetnymi widokami na zakole Brdy i Operę Novą. Najważniejszy element to jednak przystań dla 101 obiektów – łodzi wiosłowych, motorowych i kajaków (80 sztuk). Architekci wykorzystali w projekcie materiał najbardziej kojarzący się z takimi obiektami, czyli drewno.
Niezwykle ciekawym elementem jest wijąca się ściana, będąca i dachem i elewacją budynku, która przechodzi w pomost nad rzeką. Brązowo – rudy kolor nawiązuje do okolicznych, ceglanych budynków. Uwagę zwraca też ciekawy system pomostów i tarasów, przeznaczonych zarówno dla turystów jak i osób uprawiających sporty wodne. Dominujący budulec to oczywiście wąskie deski; w przypadku elewacji zastosowano jesion amerykański. Architekci w swoim projekcie ujęli też możliwość różnokolorowego oświetlania obiektu – tu wykorzystany został system zewnętrznych lamp ledowych. Hotel ma 22 pokoje dwuosobowe, znajdzie się tu także stołówka – to miejsce zarówno dla turystów jak i wodniaków, wszystko dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Pomyślano też o części biurowo-administracyjnej. Operatorem obiektu został CWZS Zawisza.
Szczegółowe informacje:
Status:
Istnieje
Inwestor:
Miasto Bydgoszcz
Architekci:
APA Rokiccy
Archigaleria w liczbach:
Powierzchnia użytkowa:
1987 m2
Kubatura:
6755 m3
Funkcje:
Materiały:
DREWNO
DREWNO
Wyróżnienia:
Archigaleria została wyróżniona za dokładne wypełnienie.